Jejich smyslem je zabránit nebo omezit v nich provádět činnosti, které by mohly ohrozit nebo poškodit daný předmět zájmu. Manipulace s látkami závadnými vodám by v ochranném pásmu vodního zdroje mohla tento zdroj ohrozit, stejně jako rozdělávání ohně v ochranném pásmu lesa by mohlo vést k požáru lesa.
V obecném povědomí je však málo známé, že podobné ochranné pásmo mají i volně rostoucí dřeviny, které jsou jako veřejný zájem zákonem na ochranu přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. chráněny před poškozováním a ničením. Jen se nazývá kořenová zóna. Norma ČSN 839061 „Ochrana stromů, porostů a vegetačních ploch při stavebních pracích“ z roku 2006 vymezuje kořenovou zónu, stanoví činnosti, které v ní provádět nelze nebo stanoví technologické postupy, technická řešení a podmínky, za kterých lze nebezpečné činnosti provádět. Norma byla vyvinuta za účelem ochrany dřevin při stavebních činnostech. Je určena především stavebním podnikatelům a projektantům, aby respektovali při svých činnostech její požadavky. Zároveň jim norma poskytuje důležité návody, jak již bylo uvedeno, jakým způsobem lze činnost provádět a přitom nepoškozovat dřevinu. Některé druhy poškození mohou vést v budoucnu k úhynu stromu, zvláště při velkém poškození kořenové části nešetrnou stavební činností.
Ukázka respektování podzemních částí dřevin při výkopu rýhy pro položení kabelu v kořenové ochranné zóně:
- lípy v areálu Letního kina. Prováděcí firma SITEL, s.r.o. Praha, listopad 2010;
- bříz před železničním viaduktem v Zahradní ulici. Prováděcí firma Vodohospodářské stavby, spol. s r.o., České Budějovice, duben 2015.